Stomatologia zachowawcza

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to najpowszechniejsza dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorych zębów oraz ich późniejszą odbudową.

Zakres działań stomatologii zachowawczej obejmuje także zabiegi profilaktyczne oraz inne procedury mające na celu zachowanie zdrowej jamy ustnej.

Dlaczego należy walczyć z próchnicą w zębach?

Próchnica to choroba zęba spowodowana przez bakterie i doprowadzająca do nieodwracalnego zniszczenia zęba. Leczenie próchnicy polega na delikatnym i minimalnie inwazyjnym usunięciu tkanki zęba zniszczonej przez bakterie. Następnie przeprowadzana jest odbudowa zęba przy pomocy biozgodnych materiałów kompozytowych wysokiej jakości.

W Panoramie Uśmiechu dużą uwagę przykładamy także do profilaktyki i regularnych wizyt kontrolnych. Coroczne kontrole stanu uzębienia („przeglądy stomatologiczne”) pozwalają na wychwycenie w porę rozpoczynającego się problemu i na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W leczeniu początkowych, powierzchownych zmian próchnicowych stosujemy preparat ICON (zabieg infiltracji żywicą). Z kolei Pacjentom ze zdrowym uzębieniem oferujemy regularne zabiegi fluoryzacji, mające na celu wzmocnienie zdrowych zębów oraz ochronę przed próchnicą i nadwrażliwością.

Do czego może doprowadzić nieleczona próchnica zębów?

Próchnica zębów to najczęstsza choroba zakaźna jamy ustnej! Prowadzi ona do nieodwracalnego zniszczenia zęba, a niepodjęcie leczenia zachowawczego w porę prowadzi do dalszej destrukcji zęba. Może spowodować to chorobę miazgi (najbardziej wewnętrznej części zęba) i konieczność leczenia kanałowego, które jest o wiele mniej przewidywalne i kosztowniejsze niż leczenie zachowawcze.

Należy pamiętać o tym, że o odbudowany ząb trzeba dbać. W zależności od utrzymywanej przez Pacjenta higieny wypełnienie takie może funkcjonować bez konieczności wymiany nawet kilkanaście lat.

Zdrowa jama ustna jest w Twoim zasięgu

Zdrowy uśmiech to:

Komfort jedzenia i żucia

Świeży oddech

Naturalnie wyglądające zęby

Piękny uśmiech

Dlaczego Pacjenci wybierają Panoramę Uśmiechu?

Opis procesu leczenia zachowawczego w naszej klinice:

1

Pierwsza wizyta w gabinecie jest wizytą diagnostyczną, służącą kompleksowej diagnostyce jamy ustnej.

Wizytę rozpoczynamy od dokładnej rozmowy z Pacjentem. Jesteśmy bardzo wyczuleni na potrzeby Pacjenta oraz opis problemu, z którym zgłasza się do gabinetu.

Standardowo na tej wizycie wykonywana jest także diagnostyka radiologiczna, która dostarcza nam wielu informacji o aktualnym stanie uzębienia. W zależności od potrzeb jest to pantomogram lub tomografia komputerowa. Następnie lekarz przeprowadza dokładne badanie jamy ustnej, oceniając stan zębów, jakość obecnych wypełnień oraz stan dziąseł i błon śluzowych.

2

W oparciu o badanie i dokumentacje radiologiczną lekarz sporządza plan leczenia, omawia kosztorys oraz w razie potrzeby kieruje do innych specjalistów (takich jak np. chirurg, ortodonta czy higienistka).

3

Proces leczenia zachowawczego, w zależności od potrzeb Pacjenta, trwa od kilku do kilkunastu wizyt. Zawsze staramy się leczyć sąsiadujące ze sobą zęby na jednej wizycie, aby zapewnić jak najszybsze uzyskanie zdrowej jamy ustnej, pozbawionej ognisk zapalnych i próchnicy. Jeżeli jedynym problemem jest próchnica to po kilku wizytach Pacjent może się już cieszyć zdrowym uśmiechem.

Regularne przeglądy co rok pozwalają uniknąć rozwinięcia się zaawansowanych ubytków, leczenia kanałowego czy utraty zęba.

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Nie, ponieważ leczenie przeprowadzamy po podaniu znieczulenia. Używamy znieczuleń na bazie Artykainy, skutecznego środka dostępnego na rynku. Ponadto wykonujemy znieczulenie komputerowe, które dodatkowo minimalizuje dyskomfort w momencie samego podawania znieczulenia.

Tak, na jednej wizycie zazwyczaj wykonujemy leczenie kilku zębów. Zwykle lekarz planuje w jednym znieczuleniu miejscowym leczenie grupy sąsiadujących ze sobą zębów.

Zależy to od wielu czynników. Przy zachowaniu dobrej higieny, regularnych przeglądach i higienizacjach wypełnienie może funkcjonować w idealnym stanie od kilku do kilkunastu lat. Należy pamiętać o tym, że połączenie zęba z wypełnieniem jest najbardziej wrażliwym miejscem, wymaga regularnego mycia i nitkowania, gdyż tam najczęściej dochodzi do rozszczelnienia i powstania tzw. próchnicy wtórnej.

Tak, martwe zęby tak samo, jak zęby żywe są podatne na próchnicę. Różnica polega na tym, że nie czuć bólu, gdyż pozbawione są unerwienia.

Poznaj naszych ekspertów od leczenia zachowawczego!

JOANNA PAPIEROWSKA

lekarz stomatolog endodonta, stomatologia dziecięca i zachowawcza

JOANNA KALOTA

lekarz stomatolog leczenie zachowawcze, stomatologia estetyczna

Paulina Lewicka

lekarz stomatolog stomatolog dziecięcy

ANNA CYLINSKA

lekarz dentysta
ortodonta, stomatolog dziecięcy

MAŁGORZATA KORYTKOWSKA

lekarz dentysta
endodonta, stomatologia dziecieca i zachowawcza

Szybka walka z próchnicą jest podstawą zdrowych zębów.