Protetyka

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem estetyki i funkcji poprzez odbudowę brakujących zębów. Jest dziedziną bardzo obszerną, w ramach której wykonywane są zarówno uzupełnienia stałe, jak i ruchome. Protetyka wspomaga także inne dziedziny stomatologii, a poprzez przywracanie prawidłowych warunków zgryzowych jest zwieńczeniem procesu rehabilitacji narządu żucia.

Co jest głównym celem leczenie protetycznego?

Dzięki protetyce jesteśmy w stanie pomóc Pacjentom z różnorodnymi problemami w jamie ustnej. W zależności od zakresu braków zębowych prace protetyczne mogą uzupełniać braki pojedynczych zębów, jak również wielu zębów, włączając całkowite bezzębie.

Precyzyjne planowanie i stosowane nowoczesne technologie dają nam możliwość uzupełniać braki zarówno natychmiastowo, jak i po wielu latach od utraty zębów własnych.

Nadrzędnym aspektem leczenia protetycznego jest przywrócenie prawidłowej funkcji żucia.

W ramach leczenia protetycznego w Panoramie Uśmiechu oferujemy szeroki zakres wykonywanych prac.

Prace stałe:

Prace ruchome:

Prace na implantach (pojedyncze korony, mosty, protezy) dokładniej opisane w dziale Implantoprotetyka.

Czy warto uzupełniać braki zębowe?

Każdy brak zęba, nawet jeśli jest to pojedynczy ząb, niesie za sobą liczne konsekwencje. Utrata zęba powoduje przemieszczanie się zębów sąsiadujących oraz wysuwanie zębów przeciwstawnych, co nieodwracalnie pogarsza warunki zgryzowe. Niepodparta kość po brakującym zębie z czasem zanika, pogarszając warunki na przyszłą odbudowę protetyczną. Braki zębowe przyczyniają się także negatywnie do funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego, mogą potęgować bruksizm czy ścieranie zębów.

Dlatego odpowiednio zaplanowane i wdrożone leczenie protetyczne niesie pozytywny wpływ na cały organizm.

Protetyka – z nami odzyskasz piękny uśmiech.

Co zyskasz po leczeniu protetycznym?

  • Odbudowa brakujących zębów z zachowaniem prawidłowej funkcji żucia i przywróceniem komfortu jedzenia.
  • Bezpieczne i przewidywalne leczenie wykonane z poszanowaniem zasad okluzji, czyli prawidłowych kontaktów między górnymi a dolnymi zębami.
  • Zdrowy staw skroniowo-żuchwowy.
  • Piękny, pełny uśmiech, którym będzie cieszyć się przez lata!
  • Wysoka jakość prac, którą gwarantują pełnoceramiczne prace protetyczne.

Dlaczego warto wybrać Panoramę Uśmiechu?

Jak wygląda przebieg leczenia protetycznego w Panoramie Uśmiechu?

Leczenie protetyczne rozpoczynamy zawsze od dokładnej rozmowy z Pacjentem, aby dowiedzieć się o jego problemach stomatologicznych oraz przyczynie utraty zębów. Podczas rozmowy chętnie wysłuchamy, jakie są oczekiwania estetyczne oraz jaka jest wizja nowego uśmiechu.

Następnie przeprowadzamy diagnostykę funkcjonalno-estetyczną narządu żucia, uzupełnioną badaniem radiologicznym i zdjęciami fotograficznymi.

Na podstawie zebranych informacji przygotowywany jest plan leczenia, który uwzględnia kolejność określonych zabiegów oraz koszt ich wykonania.

Należy pamiętać, że leczenie protetyczne jest zwieńczeniem całego leczenia interdyscyplinarnego. Prawidłowe leczenie protetyczne może wymagać wcześniejszego leczenia zachowawczego próchnicy czy leczenia ortodontycznego.

Dopiero zdrowa jama ustna ze stabilną okluzją, jest środowiskiem, w którym powinno się przeprowadzać leczenie protetyczne.

Czas pełnej rehabilitacji narządu żucia jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego zapraszamy na konsultację do Panoramy Uśmiechu.

Protetyka stomatologiczna to również estetyka!

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Korona odbudowuje pojedynczy ząb, natomiast most składa się z kilku połączonych ze sobą koron, opartych na dwóch lub trzech korzeniach, i odbudowuje rozległe braki zębowe.

Skanowanie zębów to prosta i komfortowa dla Pacjenta procedura. Końcówka skanera wprowadzana jest do jamy ustnej Pacjenta, a następnie przesuwana wzdłuż wszystkich zębów. Kamera w tym czasie rejestruje obraz, który na bieżąco jest przetwarzany na ekranie komputera. Zapisany plik jest następnie przesyłany do pracowni technicznej.

Poznaj naszego eksperta od leczenia protetyczngo!

KRZYSZTOF SKAŁBANIA

lekarz dentysta specjalista protetyki, stomatologicznej chirurg, implantolog

ANNA KLUK-STANIEWSKA

lekarz dentysta endodonta, protetyk

Protetyka pozwala na przywrócenie uśmiechu nawet w trudnych przypadkach.