Periodontologia

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Ponadto skupia się na diagnozowaniu i leczeniu problemów śluzówkowo-dziąsłowych, takich jak recesje dziąsłowe, czy zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej.

Czym jest przyzębie?

Przyzębiem nazywamy wszystkie struktury, które podtrzymują ząb w kości i zapewniają mu właściwe odżywienie. Zaliczamy tu dziąsło, więzadła ozębnej, kość oraz cement korzeniowy. To właśnie zdrowe przyzębie umożliwia właściwe utrzymanie zębów w kości, dzięki któremu Pacjenci mogą jak najdłużej cieszyć się własnym uzębieniem.

Dlaczego nie należy bagatelizować leczenia chorób przyzębia?

Choroba przyzębia, potocznie nazywana paradontozą, to częste schorzenie wśród dorosłych. Prowadzi do zniszczenia tkanek utrzymujących ząb w kości, co w konsekwencji prowadzi do ruchomości lub nawet utraty zębów. Objawia się m.in. krwawieniem z dziąseł, obrzękiem dziąseł, ruchomością zębów i nieprzyjemnym zapachem z ust.

Główną przyczyną choroby przyzębia jest nadmierna obecność płytki nazębnej w jamie ustnej. Dodatkowe czynniki, takie jak choroby ogólne, uwarunkowania genetyczne czy czynniki miejscowe (stłoczenia zębów, wady zgryzu, nieszczelne wypełnienia) mogą nasilać przebieg choroby.

Recesja dziąsłowa to schorzenie, które prowadzi do utraty dziąsła pokrywającego korzeń zęba, co skutkuje odsłonięciem części korzenia. Niesie to za sobą nie tylko konsekwencje estetyczne, ale może również nasilać nadwrażliwość zębów i sprzyjać próchnicy.

Najczęstszymi przyczynami powstawania recesji dziąsłowych są: nieprawidłowa technika szczotkowania zębów, wada zgryzu, stany zapalne dziąsła oraz przeciążenia w zgryzie.

Oprócz leczenia choroby przyzębia oraz recesji dziąsłowych, w naszym gabinecie oferujemy szeroki zakres innych procedur periodontologicznych takich jak np. plastyka wędzidełka wargi górnej lub dolnej, plastyka wędzidełka języka, chirurgiczne wydłużanie koron klinicznych, gingiwektomia, kortykotomia oraz usuwanie zmian na błonie śluzowej.

Jak leczymy choroby przyzębia w Panoramie Uśmiechu?

Wszystkie zabiegi periodontologiczne wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, co przekłada się na komfort Pacjenta podczas wizyty w gabinecie.

Wszystkie zabiegi wykonywane są w powiększeniu (lupy), pozwala to na precyzję i dokładność leczenia.

Zabiegi wykonywane są w atraumatyczny i minimalnie inwazyjny sposób, zgodnie z zasadami mikrochirurgii.

Leczeniem periodontologicznym zajmuje się doktor Małgorzata Skałbania, która ma tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Doktor stale poszerza swoją wiedzę oraz umiejętności na kursach i szkoleniach.

Higienizacja wspiera leczenie periodontologiczne.

Jakich efektów leczenia możemy się spodziewać?

Dzięki wdrożonemu w porę leczeniu przyzębia jesteśmy w stanie zatrzymać postęp choroby i zapewnić dłuższe utrzymanie naturalnych zębów Pacjenta. Codzienny komfort ulega znacznej poprawie, ponieważ leczenie eliminuje krwawienie z dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust i poprawia wygląd dziąseł.

Zabieg SRP (scaling root planing) powala oczyścić korzenie z kamienia poddziąsłowego, niedostępnego podczas standardowego zabiegu higienizacyjnego, bez konieczności wykonywania zabiegów chirurgicznych.

W przypadku zaawansowanej choroby i znacznej utraty tkanek kostnych, za pomocą zabiegów regeneracyjnych kości możemy odtworzyć utraconą wokół zębów kość.

Dzięki zabiegom pokrywania recesji jesteśmy w stanie pokryć obnażone powierzchnie korzeni zębów, zabezpieczając je przed szkodliwymi bodźcami zewnętrznymi.

Periodontologia wspiera także inne dziedziny stomatologii.

Dzięki zabiegom kortykotomii jesteśmy w stanie przyspieszyć leczenie ortodontyczne oraz umożliwić bezpieczniejszy ruch zębów.

Natomiast w przypadku głębokiego złamania zęba, zabieg zwany chirurgicznym wydłużeniem korony zęba, umożliwia wykorzystanie korzenia zęba i protetyczną odbudowę pozostałych elementów zęba.

Periodontologia oprócz leczenia chorób przyzębia, dba również o zdrowie całej jamy ustnej.

Jak przebiega proces leczenia periodontycznego w Panoramie Uśmiechu?

1

Proces leczniczy rozpoczynamy od wizyty konsultacyjnej, w której trakcie przeprowadzany jest wywiad z Pacjentem, wykonywana jest niezbędna diagnostyka radiologiczna (pantomogram lub tomografia komputerowa) oraz przeprowadzane jest dokładne badanie przyzębia i jamy ustnej. Podczas badania lekarz szczególną rolę zwraca na kształt i kolor dziąseł, ruchomość zębów, badanie głębokości kieszeni dziąsłowych (która nie powinna przekraczać 3 mm), obecność recesji dziąsłowych czy też wysięków lub krwawienia z dziąseł.

Na podstawie zebranych informacji możemy ocenić stadium choroby oraz opracować indywidualny dla każdego Pacjenta plan leczenia.

2

Pacjentom z zapaleniem dziąseł lub z mniej zaawansowaną chorobą przyzębia oferujemy przede wszystkim leczenie niechirurgiczne, obejmujące indywidualny instruktaż jamy ustnej oraz regularne zabiegi higienizacji (scaling i piaskowanie jamy ustnej). W naszym gabinecie zajmują się tym najczęściej wykwalifikowane higienistki.

3

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby przyzębia konieczne jest wdrożenie kolejnych etapów leczenia, takich jak scaling poddziąsłowy czy SRP (scaling root planing). Zabiegi te służą eliminacji bakterii i kamienia poddziąsłowego, a także wygładzeniu i wypolerowaniu powierzchni korzenia z toksyn bakteryjnych.

4

Ostatnim etapem leczenia periodontologicznego są zabiegi chirurgiczne, które pozwalają na odbudowę i regenerację utraconych tkanek przyzębia.

Choroba przyzębia jest chorobą przewlekłą, dlatego po uzyskaniu stabilizacji Pacjent wymaga stałej opieki periodontologa oraz regularnych wizyt higienizacyjnych.

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Nie, dziąsła nie powinny krwawić ani samoistnie, ani przy szczotkowaniu czy nitkowaniu zębów. W przypadku krwawienia dziąseł konieczna jest wizyta u specjalisty!

Choroba przyzębia jest chorobą przewlekłą. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia możemy zatrzymać jej dalszy postęp. Natomiast ze względu na jej przewlekły charakter wymagana jest stała opieka specjalisty oraz regularne wizyty higienizacyjne.

Choroba przyzębia jest chorobą wieloczynnikową, a uwarunkowania genetyczne są jednym z czynników sprzyjających rozwinięciu się choroby.

Nie, wszystkie zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu może pojawić się przejściowe podrażnienie dziąseł oraz zwiększona nadwrażliwość zębów.

Poznaj naszego eksperta od leczenia periodotycznego.

MAŁGORZATA SKAŁBANIA

lekarz dentysta specjalista periodontologii, ortodoncja

Zdrowe dziąsła podstawą pięknego uśmiechu.