Stomatologia dziecięca

Na czym polega stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca to szczególna dziedzina stomatologii. Łączy w sobie elementy profilaktyki, stomatologii zachowawczej oraz innych specjalizacji stomatologicznych. W Panoramie Uśmiechu oferujemy profesjonalną opiekę dostosowaną do wieku i potrzeb dziecka.  Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci czuły się w gabinecie komfortowo, dlatego stworzyliśmy odrębną placówkę przystosowaną dla maluszków. Naszych najmłodszych Pacjentów zapraszamy do Panoramy Uśmiechu Dziecka – wyjątkowej przestrzeni na mapie Płocka, w której każde dziecko poczuje się miło i bezpiecznie.

Dlaczego pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest tak ważna?

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to niezwykle ważny moment w życiu dziecka. Od jej przebiegu będzie zależało to, jakie skojarzenia z gabinetem będzie mieć dziecko i jak chętnie będzie odwiedzać gabinet w przyszłości.  Rekomendujemy, aby pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym odbyła się do 1 roku życia. Pozwoli to maluszkowi oswoić się z nowym miejscem i z personelem gabinetu, a także przyczyni się do zdobycia wzajemnego zaufania. Dobra wczesna relacja na linii Pacjent – lekarz znacząco przekłada się na późniejszą pozytywną współpracę, w przypadku konieczności leczenia zębów.

 Dalsze kontrole ustalane są według zaleceń lekarza, zwykle co 3- 6 miesięcy.  Podczas tych wizyt, oprócz przeglądu uzębienia wykonywana jest nauka szczotkowania, w razie potrzeby czyszczenie zębów oraz fluoryzacja. Systematyczne wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym pozwolą na wychwycenie w porę problemu i wdrożenie leczenia na wczesnym etapie choroby. Regularne wizyty połączone z nauką szczotkowania zębów to najlepsza profilaktyka oraz sposób by zachęcić dziecko do dbania o zęby.

W przypadku pojawienia się próchnicy i konieczności leczenia zębów zadbamy o to, aby zabieg przeprowadzić w łagodny dla dziecka sposób. Mamy możliwość wykonania znieczulenia komputerowego oraz leczenia w sedacji podtlenkiem azotu (gaz rozweselający). Jest to prosty i skuteczny sposób na zniwelowanie nieprzyjemnych emocji poprzez wprowadzenie Pacjentów w stan błogiego relaksu i wyciszenia.

Sam proces leczenia przeprowadzamy sprawnie i łagodnie, stosując jak najmniej inwazyjne metody. Wypełnienia w zębach mlecznych oferujemy w różnych kolorach – tak, aby po zakończonej wizycie cieszyły one oko małego Pacjenta.

W przypadku większego zniszczenia zęba lekarz może także zaproponować bardziej zaawansowane zabiegi, takie jak np. leczenie kanałowe zęba, odbudowę zęba koroną stalową czy usunięcie zęba.

Dużą rolę przykładamy do wczesnego rozpoznawania problemów ortodontycznych i profilaktyki ortodontycznej.

Czy należy leczyć zeby mleczne?

Zęby mleczne są równie ważne, jak zęby stałe. Próchnica i inne choroby w zębach mlecznych wymagają pilnego leczenia!

Próchnica jest chorobą zakaźną, więc bakterie z nieleczonych zębów mlecznych mogą bardzo szybko spowodować próchnicę zębów stałych. W przypadku zbyt mocnego zniszczenia zębów mlecznych i konieczności ich usunięcia, przedwczesna utrata zęba może się przyczynić do powstawania wad zgryzu w przyszłości.

Warto mieć na uwadze fakt, że im wcześniej zostanie wychwycony problem, tym mniej inwazyjne leczenie będzie potrzebne. Zdecydowanie, nie należy zwlekać z wizytą u dentysty, do chwili gdy pojawi się problem.

Pierwsza wizyta w nowym miejscu, połączona z silnym bólem zęba, z dużym prawdopodobieństwem może wywołać strach i negatywne skojarzenia, a nawet doprowadzić do dentofobii.

Dbaj o zdrowie już od pierwszego zęba!

Profilaktyka w przypadku dzieci jest bardzo ważna!

Wykonywane na wizytach zabiegi profilaktyczne wzmocnią zęby oraz zmniejszą ryzyko pojawienia się próchnicy w przyszłości. Zachowanie u dziecka zdrowych zębów mlecznych pozwala na prawidłowy rozwój zgryzu i daje szansę na zdrowie zębów stałych. Ponadto regularne wizyty kontrolne i stały kontakt z dentystą i higienistką służą wzbudzeniu zaufania i nawiązaniu współpracy z małym Pacjentem. Znacząco niweluje to poziom stresu, jeśli w przyszłości dojdzie do konieczności wykonania większych zabiegów stomatologicznych.

Dlaczego rodzice wybierają leczenie dzieci w Panoramie Uśmiechu Dziecka?

Panorama Uśmiechu Dziecka, mieszcząca się przy Alei Jana Pawła II to osobny gabinet, do którego zapraszamy naszych najmłodszych Pacjentów.

 Leczenie dzieci w naszym gabinecie przebiega w miłej i spokojnej atmosferze, która zapewnia dziecku i rodzicom poczucie bezpieczeństwa.

Gabinety wyposażone są w specjalistyczne unity oraz nowoczesny sprzęt. Aby leczenie przebiegało bezboleśnie oferujemy zabiegi w sedacji podtlenkiem azotu lub w znieczuleniu.

W codziennej pracy korzystamy z nieinwazyjnych i nowoczesnych metod diagnostycznych, które umożliwiają wczesne wykrycie próchnicy.

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Tak, zęby mleczne są bardzo ważne i wymagają pilnego leczenia, tak samo jak zęby stałe.

Rekomendujemy odbycie pierwszej wizyty w gabinecie niedługo po pojawieniu się pierwszego zęba, ale nie później niż po 1 roku życia.

Tak, prawidłowo przeprowadzona fluoryzacja (lakierowanie) jest bezpiecznym zabiegiem, a jednocześnie jest jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony zębów przed próchnicą.

Przed zabiegiem należy nie jeść i nie pić przez minimum 2 godziny. Sedację podtlenkiem azotu proponujemy Pacjentom od 3 roku życia.

Poznaj naszych ekspertów od leczenia dzieci!

JOANNA PAPIEROWSKA

lekarz stomatolog endodonta, stomatologia dziecięca i zachowawcza

ANNA CYLINSKA

lekarz dentysta ortodonta, stomatolog dziecięcy

Paulina Lewicka

lekarz stomatolog stomatolog dziecięcy

Uśmiech dzieci jest dla nas zawsze szczególną nagrodą!
Panorama Uśmiechu Dziecka