Higienizacja

Dlaczego higienizacja zębów jest podstawą profilaktyki leczenia zębów?

W Panoramie Uśmiechu szczególną uwagę przywiązujemy do odpowiedniej profilaktyki i regularnie wykonywanych higienizacji.

Jest to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Dzięki odpowiednio wdrożonej profilaktyce, znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł, chorób przyzębia oraz próchnicy.  Oferujemy pełen zakres usług profilaktycznych, dostosowanych do potrzeb i oczekiwań Pacjentów.

W Panoramie Uśmiechu oferujemy:

profesjonalną higienizację całości uzębienia, która obejmuje: oczyszczenie zębów z kamienia (scaling) oraz z osadu (piaskowanie);

oczyszczenie zębów z kamienia przy pomocy specjalnych preparatów, które zawierają hydroksyapatyt – minerał, działający na zęby wzmacniająco, dodatkowo pomaga w walce z nadwrażliwością;

fluoryzacje zębów;

indywidualnie dobrane dla każdego Pacjenta instruktaże higieny, obejmujące wybarwienie płytki nazębnej, trening techniki szczotkowania i nitkowania oraz dobór odpowiednich szczoteczek;

ICON – infiltracja żywią – nieinwazyjny zabieg służący usuwaniu białych plam i odwapnień na powierzchni szkliwa;

rozjaśnianie zębów BLANCONE CLICK – prosty sposób na przywrócenie zębom blasku i jasności, poprzez aplikacje specjalnego żelu oraz naświetlanie lampą UV. W przeciwieństwie do tradycyjnego wybielania, zabieg ten nie przyczynia się do pozabiegowej nadwrażliwości zębów.

Jakie są konsekwencje braku odpowiedniej higienizacji zębów?

Kamień nazębny składa się w 50-90% z bakterii, które odpowiadają za niszczenie zębów, dziąseł, kości – wszystkich struktur, z którymi mają kontakt. Bardzo szybko dochodzi więc do rozwoju próchnicy, szczególnie pomiędzy zębami. Nieusuwany regularnie kamień nazębny to także pierwszy krok do pojawienia się zapalenia dziąseł oraz choroby przyzębia. Objawy takie jak krwawienie z dziąseł, zaczerwienie dziąseł, obrzęk oraz nieprzyjemny zapach z ust są bardzo niepokojące, oraz wymagają pilnej kontroli w gabinecie higieny, oraz u periodonotologa. 

Nieleczone w porę zapalenie dziąseł niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje i może prowadzić nawet do utraty zębów. Ponadto, obecność bakterii w jamie ustnej może przyczyniać się do innych problemów, takich jak problemy gastryczne, zaostrzenie istniejących chorób ogólnych (astma, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) czy ogólny spadek odporności w związku z przechodzeniem bakterii do krwi.

Higienizacja – profilaktyka ponad wszystko!

W Panoramie Uśmiechu stawiamy na profilaktykę!

Odpowiednia profilaktyka dentystyczna to najlepszy sposób na utrzymanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu. Dzięki niej można znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia ubytków i chorób dziąseł.  Dodatkowo dzięki higienizacji Pacjent zyskuje zdrowie, a uśmiech – blask i jasność.

W trakcie wizyt szczególną rolę przywiązujemy do właściwej higieny jamy ustnej. Odpowiedni instruktaż higieny, indywidualnie dobrana szczoteczka i nauka używania nici dentystycznej- to wiedza, która przyda się na całe życie.

Kto zajmuje się higienizacją zębów w Panoramie Uśmiechu?

W naszej klinice zabiegi higienizacyjne przeprowadzane są przez wykwalifikowane higienistki.

Szczególną rolę przykładamy do edukacji – instruujemy jak prawidłowo myć zęby, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby każdego Pacjenta.

Wszystkie zabiegi wykonywane są na sprzęcie, który dzięki swoim właściwościom pozwala na komfort Pacjent w trakcie zabiegu. 

Wykonujemy zbiegi przy użyciu maszyn, które precyzyjnie usuwają płytkę nazębna, kamień oraz osad. Ponadto możemy również oczyszczać zęby bezdotykowo.

Jak przebiega proces higienizacji zębów w naszej klinice?

1

Wizyta rozpoczyna się od rozmowy z Pacjentem na temat stanu zdrowia oraz jego nawyków higienicznych.

2

Następnie higienistka wykonuje dokładne badanie stanu higieny jamy ustnej: oceniana jest skuteczność oczyszczania zębów, ilość kamienia nazębnego, stan dziąseł. Bardzo często na tym etapie przeprowadzane jest wybarwianie płytki nazębnej, które jest doskonałym narzędziem do oceny efektywności dotychczasowej techniki szczotkowania zębów. 

3

Kolejnym etapem jest właściwy zabieg – kompleksowa higienizacja jamy ustnej, która składa się z kilku etapów. Przeważnie zabieg rozpoczynamy od scalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Przy pomocy ultradźwięków skaler delikatnie odkrusza twarde złogi kamienia od powierzchni szkliwa. Następnie przeprowadzane jest piaskowanie zębów, które pozwala, na usuniecie osadu oraz przebarwień z zębów. Używamy specjalistycznego piasku, o bardzo drobnych cząsteczkach, który dodatkowo wygładza powierzchnie szkliwa. Zabieg zakończony jest fluoryzacją (lakierowaniem), która wzmacnia tkanki zębów.

W zależności od ilości złogów nazębnych higienistka może podzielić zabieg na dwie wizyty.

4

Na zakończenie wizyty higienistka udziela wszelkich możliwych informacji na temat stanu uzębienia Pacjenta oraz instruuje jak prawidłowo dbać o zęby. Codzienna, dobra higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na zachowanie zębów w dobrym zdrowiu!

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Częstość zabiegów jest ustalana indywidualnie dla każdego Pacjenta. Przyjmuje się, że u zdrowych osób scalingi powinny być wykonywane co 6 miesięcy, natomiast w razie potrzeby nawet co 3 miesiące (Pacjenci leczeni ortodontycznie, Pacjenci z chorobą przyzębia).

Odczucia w trakcie zabiegu są indywidualne i zależą od wrażliwości zębów. Dla większości pacjentów zabieg jest komfortowy i nie towarzyszą mu nieprzyjemne doznania. Pacjentom z nadwrażliwością zębów możemy zaproponować wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym, wykonywanym przez lekarza.

Nie, dziąsła nie powinny krwawić ani samoistnie, ani przy szczotkowaniu, ani przy nitkowaniu zębów. W przypadku krwawienia dziąseł konieczna jest wizyta u specjalisty.

Poznaj naszego eksperta od higienizacji zębów!

SYLWIA LEWANDOWSKA

dyplomowana higienistka
asystentka stomatologiczna

JOLANTA KIEŁPIŃSKA

dyplomowana higienistka
asystentka stomatologiczna

BEATA PAWŁOWSKA

dyplomowana higienistka
asystentka stomatologiczna
rejestratorka medyczna

SYLWIA ZIÓŁKOWSKA

dyplomowana higienistka
asystentka stomatologiczna

Istotą zdrowych zębów jest profilaktyka i regularna higienizacja.