Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuję się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu. Nowoczesna ortodoncja daje nam szereg rozwiązań, dzięki którym możemy obdarzyć Pacjentów pięknym i zdrowym uśmiechem w każdym wieku.
Leczenie ortodontyczne polega na zmianie ustawienia zębów za pomocą specjalnych aparatów. W naszym gabinecie oferujemy leczenie ortodontyczne za pomocą m.in.:
Do leczenia podchodzimy holistycznie i interdyscyplinarnie. W trakcie leczenia ortodontycznego współpracujemy z innymi specjalistami jak, np. chirurg stomatologiczny (ekstrakcje zębów dodatkowych, odsłanianie zębów zatrzymanych), periodontolog (kortykotomia, augmentacje dziąsła przed leczeniem) czy neurologopeda (nieprawidłowa praca języka).
Leczenie przeprowadzamy zarówno u dzieci, jak i u Pacjentów dorosłych. We wczesnym wieku leczenie często polega na obserwacji procesu rozwojowego narządu żucia bądź na sterowaniu procesem wyrzynania, poprzez planowane ekstrakcje zębów mlecznych. W okresie rozwojowym stosujemy aparaty ruchome, które wpływają na prawidłowy wzrost kości szczęki i żuchwy, co ma wpływ na funkcję i wygląd uzębienia Pacjenta w przyszłości. U Pacjentów dojrzałych leczenie ortodontyczne poprawia funkcję, estetykę oraz przygotowuje do leczenia protetycznego.
Wady zgryzu stanowią nie tylko problem estetyczny. Nieprawidłowo ustawione zęby prowadzą do licznych problemów i zaburzeń, także w obszarach wykraczających poza jamę ustną:
Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu leczeniu ortodontycznemu Pacjent zyskuje znacznie więcej niż piękny uśmiech i atrakcyjny wygląd. Prawidłowo ustawione zęby ułatwią codzienną higienę, co przełoży się na zdrowe dziąsła oraz zdrowe zęby. Stabilny zgryz będzie zapobiegał ścieraniu zębów i umożliwi prawidłową pracę stawu skroniowo-żuchwowego oraz mięśni żucia!
Jesteśmy kliniką, która istnieje na mapie Płocka od ponad 20 lat. Tak długi staż pracy w zawodzie, pozwolił nam na zdobycie ogromnego doświadczenia klinicznego. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym Pacjentom wysoką jakość i szeroki zakres usług.
Ze względu na wielospecjalistyczny charakter naszej kliniki, interdyscyplinarne leczenia nie stanowią dla nas wyzwania. Z ogromną pasją oraz satysfakcją przeprowadzamy Pacjentów przez całość leczenia stomatologicznego, zaczynając od przygotowania zachowawczego oraz periodontologicznego, poprzez leczenie ortodontyczne, aż do ostatniego etapu, jakim jest protetyka.
Z zaangażowaniem leczymy Pacjentów ze złożonymi problemami ortodontycznymi, także Pacjentów wymagających zabiegów ortognatycznych.
W codziennej pracy korzystamy z technik cyfrowych, które nie tylko usprawniają naszą pracę, ale zapewniają Pacjentowi większy komfort w trakcie wizyt.
Stale podnosimy nasze kwalifikacje, aby wykorzystywać w pracy sprawdzone rozwiązania terapeutyczne oparte o aktualny stan wiedzy naukowej.
Pierwsza wizyta jest wizytą konsultacyjną, w której trakcie lekarz bada Pacjenta, wykonuje dokumentację i przedstawia wstępną diagnozę ortodontyczną.
Oprócz standardowego badania na fotelu stomatologicznym zbierana jest także dokumentacja fotograficzna (zdjęcia wewnątrzustne oraz zdjęcia twarzy) i radiologiczna (pantomogram i cefalometria, coraz częściej także tomografia komputerowa – CBCT). Na tej wizycie wykonywane jest także skanowanie uzębienia, które stanowi alternatywę dla klasycznych wycisków.
W razie potrzeby ortodonta kieruje Pacjenta na leczenie zachowawcze, periodontologiczne, chirurgiczne lub neurologopedyczne, aby przygotować Pacjenta do leczenia ortodontycznego.
W oparciu o tak zebraną dokumentację lekarz analizuje zgryz Pacjenta i przygotowuje indywidualny plan leczenia dla każdego Pacjenta, który przedstawia na kolejnej wizycie.
Druga wizyta, czyli tzw. zaplanowanie leczenia to niezmiernie ważna wizyta w trakcie całego procesu leczenia. W trakcie tej wizyty lekarz na podstawie dokumentacji oraz skanu uzębienia ponownie omawia z Pacjentem problem ortodontyczny i przedstawia możliwe metody leczenia ortodontycznego. Zawsze dążymy do zaproponowania alternatywnych rozwiązań. Szczegółowo przedstawiany jest plan leczenia, schemat wizyt kontrolnych oraz omawiany jest kosztorys.
Trzecia wizyta odbywa się w gabinecie higieny. Ma ona na celu wypracowanie prawidłowych technik szczotkowania zębów podczas użytkowania aparatu ortodontycznego. Wizyta rozpoczyna się od badania stanu higieny jamy ustnej oraz rozmowy na temat dotychczasowych nawyków higienicznych. Następnie higienistka wykonuje instruktaż higieny jamy ustnej. Dobierane są szczoteczki stomatologiczne, rodzaj nici dentystycznej oraz pasty do zębów. Aparaty ortodontyczne znacznie utrudniają codzienną higienę, dlatego jeszcze przed założeniem aparatu przywiązujemy ogromną wagę do wypracowania prawidłowej techniki szczotkowania.
Jeśli u Pacjenta pojawi się stan zapalny dziąseł czy obecność kamienia nazębnego higienistka w trakcie tej wizyty wykonuje zabieg higienizacyjny (scaling ultradźwiękowy oraz piaskowanie uzębienia).
Na zlecenie lekarza zakłada separacje przed założeniem aparatu stałego.
Na kolejnej wizycie odbywa się montaż aparatu. Po założeniu aparatu przeprowadzany jest instruktaż jego użytkowania oraz omawiane są zalecenia dotyczące higieny i diety.
W zależności od rodzaju zakładanego aparatu wizyta taka może trwać od 30 min do nawet 1,5 godziny.
Harmonogram kolejnych wizyt jest ustalany indywidualnie dla każdego Pacjenta, w zależności od zastosowanej metody leczenia oraz złożoności wady zgryzu.
W przypadku leczenia aparatem stałym wizyty kontrolne najczęściej odbywają się co 4 tygodnie.
najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Przed pierwszą wizytą zalecamy wykonać przegląd jamy ustnej u stomatologa. Warunkiem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego są wyleczone zęby, zdrowe dziąsła i bardzo dobra higiena jamy ustnej. Jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy była wykonana dokumentacja radiologiczna (pantomogram), prosimy o dostarczenie jej na wizytę. Na pierwszą wizytę proszę przyjść 10-15 min wcześniej, w celu wypełnienia wywiadu oraz zgody RODO.
Samo zakładanie aparatu nie jest bolesne, natomiast w ciągu kolejnych 2-3 dni Pacjenci zwykle odczuwają tkliwość przesuwanych zębów.
W przypadku awarii zalecamy pilne kontakt z kliniką. W zależności od rodzaju awarii, etapu leczenia oraz terminu planowej wizyty zlecimy odpowiednie rozwiązanie.
Harmonogram wizyt ustalany jest indywidualnie przez lekarza w zależności od metody leczenia i złożoności wady.
Zakładanie aparatu stałego trwa od 1 do 2 godzin w zależności od złożoności wady.
To lekarz wybiera metodę leczenia i rodzaj aparatu w zależności od problemu ortodontycznego Pacjenta.
Tak, w razie potrzeby można i należy leczyć zęby.
Długość leczenia ortodontycznego zależy od nasilenia wady, najczęściej trwa około 2 lata.
Jeśli jesteś zainteresowany/a poprawą swojego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej, zachęcamy Cię do skontaktowania się z nami w Panoramie Uśmiechu. Nasza wykwalifikowana kadra medyczna jest gotowa, aby Ci pomóc.
Zadzwoń do naszej recepcji, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w celu umówienia wizyty.
Pamiętaj, że zdrowy i piękny uśmiech to nasza specjalność, a my chętnie Ci w tym pomożemy. Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś!