Leczenie kanałowe (endodoncja)

Czym zajmuje się endodoncja?

Leczenie endodontyczne, znane szerzej jako leczenie kanałowe, zajmuje się leczeniem nieodwracalnych chorób miazgi, czyli wnętrza zęba. Są to sytuacje, w których samo leczenie zachowawcze jest niewystarczajace, aby zatrzymać proces zapalny zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Ząb oprócz szkliwa i zębiny posiada także własny układ nerwowy i krwionośny znajdujący się w kanałach i komorze zęba. Kiedy te tkanki obejmuje próchnica, należy je oczyścić wykonując leczenie kanałowe. Liczba kanałów korzeniowych w zębie jest uzależniona od rodzaju zęba. Mimo wszystko, każdy ząb ma własną niepowtarzalną anatomię i budowę oraz mogą pojawiać się odstępstwa od norm. Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu chorej miazgi z kanałów korzeniowych, dezynfekcji wnętrza zęba, a następnie wypełnieniu go szczelnym, biozgodnym materiałem.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe umożliwia zachowywanie funkcji zęba na długie lata.

Jakie są objawy chorób miazgi?

Większość stanów zapalnych miazgi manifestuje się charakterystycznym bólem zęba, opisywanym przez Pacjentów jako ból na nagryzanie, na bodźce termiczne czy też samoistny, tętniący ból zęba.

Czasami jednak choroby miazgi mogą mieć bezobjawowy przebieg, nie dając żadnych niepokojących objawów. W takich sytuacjach proces zapalny wykrywany jest zwykle na rutynowo wykonywanych zdjęciach radiologicznych.

Warto mieć na uwadze, że niepodjęte w porę leczenie kanałowe jest mniej przewidywalne i dłuższe, ponieważ bakterie przedostają się do otaczających tkanek powodując powstawanie torbieli lub chorobę przyzębia.

Nie każdy ząb da się uratować, w przypadku zaawansowanego zniszczenia próchnicowego lub niepoddających się leczeniu zmian zapalnych ząb należy usunąć.

Endodoncja - precyzja w powiększeniu

Dlaczego Pacjenci wybierają leczenie kanałowe w Panoramie Uśmiechu?

Pracujemy przy pomocy mikroskopu, który zapewnia nawet 40-krotne powiększenie. Daje nam to możliwość dokładnego poznania anatomii zęba oraz kontroli każdego etapu leczenia.

Zabiegi wykonywane są w koferdamie- specjalnej gumie, która izoluje leczony ząb od środowiska jamy ustnej. Zapewnia to doskonałą izolację pola zabiegowego przed dostępem śliny i bakterii, a to przekłada się na bezpieczeństwo Pacjenta i jakość pracy.

Aby zapewnić komfort leczenia, zabiegi przeprowadzane są po podaniu znieczulenia. Opócz standardowych znieczuleń miejscowych, dysponujemy znieczuleniami komputerowymi, znieczuleniami dokostnowymi oraz znieczuleniami śródwięzadłowymi.

W trakcie leczenia kanałowego korzystamy ze sterowanych elektronicznie urządzeń do pomiaru długości kanałów korzeniowych, a następnie opracowujemy je mechanicznie korzystając z systemów narzędzi maszynowych (SybronEndo). Skraca to czas zabiegu oraz zwieksza precyzyjność naszej pracy.

Wypełniając kanały korzeniowe korzystamy z płynnej gutaperki na ciepło. Podgrzana gutaperka, będąca substancją pochodzenia naturalnego, umożliwia szczelne wypełnienie systemu korzeniowego dostosowując sie do jego nieregularnego kształtu.

Dzięki specjalistycznemu aparatowi  dysponujemy możliwością wykonania nieinwazyjnej diagnostyki na każdym etapie leczenia (zdjęcia RTG oraz trójwymiarowa tomografia komputerowa).

Nasz doświadczony personel stale podnosi swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach zawodowych (Curriculum Endodontyczne).

Wykonujemy zaawansowane zabiegi endodontyczne, takie jak usuwanie złamanych narzędzi, czy też ponowne leczenie kanałowe (tzw „reendo”).

Precyzyjna diagnoza to przewidywalny plan leczenia.

Jak przebiega procedura leczenia kanałowego w naszej klinice?

Proces leczenia zawsze rozpoczynamy od wywiadu z Pacjentem, badania jamy ustnej oraz wykonania diagnostyki radiologicznej. W przypadku leczenia endodontycznego ze względu na zamienność anatomiczną kanałów korzeniowych zęba często posiłkujemy się badaniem trójwymiarowym jakim jest tomografia komputerowa.

Po wykonaniu diagnostyki lekarz przechodzi do zaplanowania zabiegu, omawiając jego istotę, przebieg, alternatywne rozwiązania i możliwe powikłania.

Przebieg leczenia kanałowego uzależniony jest od problemu z jakim Pacjent się zgłasza i stopniem jego zaawansowania. Może być krótki, jeśli leczenie kanałowe podejmie się w porę, albo wieloetapowy jeżeli stan zapalny obejmuje kość otaczającą ząb. Jeśli tylko jest taka możliwość, dążymy do przeprowadzenia całości leczenia na jednej wizycie (tzw. leczenie jednowizytowe).

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Nie, leczenie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg nie jest bolesny.

Prawidłowo przeleczony kanałowo ząb nie boli, natomiast przez pierwsze tygodnie po leczeniu może utrzymywać się nadwrażliwość okolicznych tkanek.

Tak, w przypadku nieprawidłowego leczenia pierwotnego oraz gdy towarzyszą temu zmiany zapalne w jamie ustnej lub widoczne w obrazie RTG wymagane jest ponowne leczenie kanałowe (tzw. reendo).

Poznaj naszego eksperta od leczenia endodontycznego!

MAŁGORZATA KORYTKOWSKA

lekarz dentysta endodonta, stomatologia dziecieca i zachowawcza

ANNA KLUK-STANIEWSKA

lekarz dentysta endodonta, protetyk

JOANNA PAPIEROWSKA

lekarz stomatolog endodonta, stomatologia dziecięca i zachowawcza

Leczenie kanałowe zębów, to najczęściej ostatnia szansa na zachowanie naturalnego uzębienia.