Diagnostyka

Dlaczego diagnostyka
jest podstawą w planowaniu leczenia?

Dostęp do nowoczesnej diagnostyki umożliwia nam bardzo precyzyjne diagnozowanie Pacjenta, a co za tym idzie, dokładne zaplanowanie leczenia, indywidualnie dla każdego Pacjenta. W stomatologii podstawowym badaniem radiologicznym jest badanie pantomograficzne. W razie potrzeby poszerzamy diagnostykę narządu żucia o tomografię komputerową (CBCT). Jest ona niezbędna przy planowaniu specjalistycznego oraz kompleksowego leczenia.

Dlaczego Pacjenci wybierają Panoramę Uśmiechu?

W Panoramie Uśmiechu dysponujemy zaawansowanym systemem obrazowania, który umożliwia nam pełną diagnostykę radiologiczną w wysokiej rozdzielczości. Dawki w nowoczesnych aparatach rentgenowskich są niewielkie i bezpieczne dla Pacjenta. Badania RTG natychmiast po wykonaniu są gotowe do analizy. Wszystkie badania są archiwizowane cyfrowo.

Wykonujemy nastepujące rodzaje zdjęć radiologicznych:

Precyzyjna diagnoza to przewidywalny plan leczenia.

RVG- radiowizjografia cyfrowa

Są to zdjęcia wewnątrzustne wykonywane przy pomocy specjalnych płytek oraz aparatu rentgenowskiego. Dzięki cyfryzacji zdjęć obraz uzyskiwany jest natychmiastowo, a dawka promieniowania radiologicznego minimalizowana jest nawet o 90%. Obraz obejmuje pojedyncze zęby i przylegające do nich okolice. Zdjęcia RVG są podstawowym narzędziem pracy stomatologa, wykonywane są głównie w przypadku konieczności oceny stanu pojedynczego zęba. 

Najczęstsze wskazania to diagnostyka:

Pantomogram (OPG)

Zdjęcie pantomograficzne jest badaniem radiologicznym wykonywanym na pierwszorazowej wizycie stomatologicznej. Pantomogram dostarcza nam podstawowe informacje, dotyczące stanu uzębienia Pacjenta. Pozwala na ocenę ilości zębów Pacjenta, wykrywając także zęby dodatkowe, niewyrżnięte oraz zawiązki zębów stałych. Uwidacznia zakres leczenia w zębach (wypełnienia, stan po leczeniu kanałowym, prace protetyczne) oraz pozwala na ocenę jakości tego leczenia. Obrazuje kości szczęki i żuchwy, pozwalając na ocenę struktury kości oraz jej poziom, co jest szczególnie ważne w chorobach przyzębia.

Wykrywa także zmiany w kości, zmiany okołowierzchołkowe oraz torbiele.

Zdjęcie pantomograficzne pozwala na wstępną ocenę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Natomiast, mimo że dostarcza wiele informacji, jest zdjęciem jedynie poglądowym, ponieważ ukazuje tylko jeden wymiar przestrzenny. W przypadku wykrycia nieprawidłowości zębowych czy też kostnych, lekarz może zadecydować o konieczności poszerzenia diagnostyki, o dokładniejsze zdjęcie, jakim jest tomografia komputerowa.

Tomografia komputerowa stożkowa (CBCT)

Tomografia komputerowa jest dokładnym badaniem. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu struktur anatomicznych stanowi niezwykle precyzyjne narzędzie diagnostyczne.  Obraz przedstawiony jest w trzech różnych płaszczyznach, co pozwala lekarzowi na bardzo dokładną analizę problemu, a co za tym idzie, umożliwia dokładniejsze zaplanowanie leczenia. Mimo iż tomografia komputerowa nie jest zdjęciem wykonywanym u każdego Pacjenta, jest ona zawsze wskazana przy planowaniu specjalistycznego leczenia.

Aparat, z którego korzystamy, pozwala wybrać zakres pola obrazowania oraz rozdzielczość zdjęcia. Te parametry są dobierane indywidualnie dla każdego Pacjenta, w zależności od celu badania. Obecnie aparat posiada funkcję zobrazowania nie tylko stanu zębów oraz kości szczęki i żuchwy, ale ma szerszy zakres, który obejmuje także zatoki szczękowe oraz staw skroniowo-żuchwowy.

Samo wykonanie zdjęcia jest komfortowe dla Pacjenta, trwa około 3 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania.

W Panoramie Uśmiechu dysponujemy pełną gamą sprzętu diagnostycznego.

Cefalometria (zdjęcie boczne głowy)

Cefalometria jest zdjęciem radiologicznym, wykorzystywanym głównie w trakcie diagnostyki ortodontycznej. Jest to ważne badanie w trakcie planowania leczenia ortodontycznego, ponieważ uwidacznia kostny profil Pacjenta. Pozwala na dokonanie niezbędnych pomiarów diagnostycznych oraz ocenę klasy szkieletowej. Na podstawie uzyskanych informacji ortodonta może właściwie zaplanować leczenie ortodontyczne.

Praca w powiększeniu - mikroskop stomatologiczny

Praca w powiększeniu stała się nieodłącznym elementem codziennej stomatologii. Nasi lekarze podczas pracy korzystają z lup stomatologicznych, które dzięki powiększeniu 2-2,5x umożliwiają nam bardzo dokładną pracę.

Aby zapewnić naszym Pacjentom maksymalną precyzję oraz dokładność, korzystamy z lup w trakcie większości zabiegów stomatologicznych.
W przypadku wykonywania zabiegów wymagających jeszcze większego powiększenia, korzystamy z mikroskopu. Mikroskop jest niezwykle pomocny szczególnie w trakcie leczenia endodontycznego (kanałowego). Lekarz dzięki powiększeniu 40x oraz dodatkowemu źródłu światła Led jest w stanie odnaleźć niewidoczne nawet w lupach kanały korzeniowe.

Skaner wewnątrzustny

Wprowadzenie skanera do codziennej pracy zrewolucjonizowało stomatologię. Skaner to nic innego jak kamera wewnątrzustna, kompatybilna ze specjalnym oprogramowaniem komputerowym. Umożliwia ona obrazowanie wszystkich struktur jamy ustnej – zębów, dziąsła oraz wyrostka zębodołowego.

W znacznym stopniu usprawnia on codzienną pracę zwłaszcza w dziedzinie ortodoncji oraz protetyki, a Pacjentom zapewnia większy komfort wizyty. Dzięki pracy ze skanerem, nie ma konieczności pobierania standardowych wycisków diagnostycznych, co jest niezwykle doceniane przez Pacjentów z odruchem wymiotnym. Co więcej, dzięki wysokiej rozdzielczości skanerów, prace protetyczne wykonywane na podstawie skanów cechuje ogromna dokładność.

W gabinecie posiadamy dwa skanery wewnątrzustne, wykorzystywany w protetyce i chirurgii oraz Carestream wykorzystywany w gabinecie ortodontycznym.

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Tak, aby wykonać jakiekolwiek zdjęcie radiologiczne Pacjent musi posiadać skierowanie od lekarza prowadzącego.

Nie, ani aparat ani implanty nie są przeciwskazaniem do wykonania zdjęcia radiologicznego. Bardzo często wykonujemy te badania w trakcie leczenia ortodontycznego lub u Pacjentów posiadających implanty.

Nie, wykonanie zdjęć radiologicznych nie wymaga specjalnego przygotowania. Zalecamy przed badaniem zdjąć okulary, biżuterię z uszu oraz ruchome uzupełnienia protetyczne.

Leczenie stomatologiczne bez odpowiedniej diagnostyki, często wiąże się z nieprzewidywalnymi powikłaniami.