Chirurgia stomatologiczna

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to bardzo obszerna dziedzina stomatologii.
Łączy ona aspekt resekcyjny (eliminacja stanów zapalnych) z aspektem odtwórczym (odbudowa tkanek twardych i miękkich). Obejmuje usuwanie przyczyn stanów zapalnych takich jak np. chore zęby, torbiele, zęby zatrzymane. Z drugiej strony pozwala na odtworzenie utraconych tkanek stwarzając warunki do uzupełnienia brakujących zębow. Jest bardzo ważnym etapem leczenia interdyscyplinarnego i pozwala na przygotowanie Pacjenta do leczenia ortodontycznego czy protetycznego.

W naszym gabinecie oferujemy pełen zakres zabiegów chirurgicznych.

Lista zabiegów wykonywanych w Panoramie Uśmiechu z zakresu chirurgii stomatologicznej:

Dlaczego warto wybrać
Panoramę Uśmiechu?

Sterylność podczas pracy

Bezpieczeństwo Pacjenta jest naszym priorytetem.

Atraumatyczna praca

Minimalna inwazyjność zabiegów sprzyja lepszemu gojeniu tkanek.

Specjalistyczna wiedza

Śledzimy światowe trendy, ciągle doskonalimy się i zdobywamy doświadczenie na szkoleniach u światowych autorytetów.

Komfort podczas zabiegu

Wszystkie zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, a na życzenie Pacjenta w znieczuleniu komputerowym, które dodatkowo minimalizuje dyskomfort w trakcie podawania środka znieczulajacego.

Dokładna diagnostyka

Dysponujemy tomografią komputerową wysokiej generacji, która umożliwia precyzyjne zaplanowanie zabiegów.

Opieka pozabiegowa

Zawsze jesteśmy do dyspozycji Pacjenta.

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko usuwanie zębów.

Prawidłowa chirurgia stomatologiczna powinna gwarantować:

Dlaczego należy usunąć chory i nieuleczalny ząb?

Chory, nierokujący ząb należy usunąć jak najszybciej. Stanowi ognisko zapalne w jamie ustnej, co ma negatywny wpływ nie tylko na stan zdrowia jamy ustnej, ale i na cały organizm. Długo odwlekana ekstrakcja może skutkować rozwinieciem się torbieli korzeniowej, a to może prowadzic do destrukcji sąsiednich zębów i kości otaczającej ząb. Nieusunięte w porę zęby mądrości mogą nasilić wadę zgryzu oraz uszkodzić zęby siódme.
W skrajnych przypadkach może dojśc do pojawienia się ropni wewnątrz- i zewnątrzustnych, które są stanem zagrazajacym zyciu!

Decyzję o zabiegu chirurgicznym podejmujemy na podstawie badania klinicznego oraz radiologicznego. Często problem uwidacznia się dopiero na obrazie radiologicznym.

Opis procesu leczenia, czyli jak to się robi w naszej klinice:

1

Pierwszą wizytę rozpoczynamy od rozmowy z Pacjentem. Po poznaniu jego potrzeb przeprowadzamy badanie oraz diagnostykę radiologiczną. W chirurgii jest to najczęściej tomografia komputerowa, która jest badaniem trójwymiarowym.

2

Po dokładnej analizie planujemy leczenie i omawiamy z Pacjentem zabieg. Omawiamy jego istotę oraz alternatywne metody, rokowania, możliwe powikłania oraz koszt zabiegu.
Jesteśmy otwarci na pytania i dyskusję. Zwykle pierwsza wizyta trwa około 45 minut.

3

Na kolejnej wizycie przeprowadzamy zaplanowany zabieg. W zależności od rodzaju zabiegu trwa on od 30 minut do nawet 2 godzin. Do leczenia chirurgicznego poza narzędziami ręcznymi używamy fizjodyspenserów, piezosurgerów (ultradźwięków), laserów oraz elektrokoagulacji.

4

Niezmiernie istotnym aspektem leczenia chirurgicznego jest właściwa opieka i higiena pozabiegowa oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich. Wizyty kontrolne są umawiane indywidualnie według zaleceń lekarza.

FAQ

najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jest to uzależnione od rodzaju zabiegu, u Pacjentów obciążonych chorobami ogólnymi częściej stosujemy antybiotyk.

Tak, o ile występują w sąsiedztwie, lub po jednej stronie (np. górna i dolna ósemka).

Nie, w gabinecie stosujemy jedynie znieczulenia miejscowe. Wspomagamy się sedacją podtlenkiem azotu, która ma dodatkowe działanie przeciwlękowe.

Jest to uzależnione od rodzaju wykonywanego zabiegu. W przypadku większych zabiegów jest to konieczne, aby zapewnić skuteczne gojenie rany.

Nie, przez pierwsze trzy dni po zabiegu stan zapalny i obrzęk mogą narastać. Wysiłek fizyczny będzie tylko nasilał ten proces, zaburzając prawidłowe gojenie. Do aktywności fizycznej można wrócić 7 dni po zabiegu.

Nie powinno się palić po zabiegu. Dym tytoniowy zwiększa temperaturę w jamie ustnej, a substancje smoliste drażnią gojącą się ranę.

W przypadku utraty zęba, dysponujemy wieloma sposobami na uzupełnienie jego braku!

Nasi eksperci od chirurgii stomatologicznej:

KRZYSZTOF SKAŁBANIA

Lekarz dentysta
Protetyka, Chirurgia stomatologiczna

Krzysztof Zarzycki

Lekarz stomatolog
Chirurgia stomatologiczna