Panorama Uśmiechu

     09-410 Płock

ul. Batalionu Parasol 2

      

+48 24 365 95 65

Dlaczego należy regularnie używać nici dentystycznej?

Nić dentystyczna, to obok szczoteczki do zębów, podstawowy przyrząd służący do utrzymania zdrowej jamy ustnej. Niestety, sama szczoteczka nie wystarczy by utrzymać higienę na właściwym poziomie. Dlaczego? Otóż szczoteczka jesteśmy w stanie wyczyścić tylko trzy z pięciu dostępnych powierzchni zęba. Znakomicie wyczyści ona powierzchnie żującą oraz powierzchnie językowe i policzkowe zębów. Powierzchnie międzyzębowe (czyli powierzchnie zębów sąsiadujące ze sobą) pozostają jednak poza jej dostępem. Tutaj sprawdzi się nić dentystyczna!

Warto wiedzieć, że to własnie na tych powierzchniach zęba najczęściej tworzy się próchnica, gdyż zalegające resztki pokarmowe są doskonałą pożywką dla bakterii. Co więcej, niedoczyszczanie przestrzeni może również przyczynić się do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia.

Jak prawidłowo używać nić dentystyczną?

Należy oderwać około 50cm fragment nici i zapleść ją na wskazujących bądź środkowych palcach obydwu dłoni, pozostawiając krótki fragment pomiędzy palcami. Następnie, bardzo delikatnie wprowadzamy nić w przestrzeń międzyzębową. Przesuwamy nić po krawędzi zęba, aż do wyczucia delikatnego oporu. Następnie nić wysuwamy, i zmieniając fragment nici na czysty, przystępujemy do czyszczenia kolejnej przestrzeni.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Regularność to podstawa! Nitka powinna być używana codziennie!
  • Nici używamy delikatnie by nie zranić brodawek międzyzębowych!
  • Oczyszczamy każdą przestrzeń międzyzębową, te trudno dostępne również!
  • Nić należy stosować już u młodych pacjentów!
  • Dostępne są rożne rodzaje nici- od woskowanych (np Satin floss- idealne przy stłoczeniach zębów), poprzez te nasączone fluorem, aż po nici specjalistyczne (np czarne nici z chlorheksydyną). W przypadku użytkowania aparatów ortodontycznych czy uzupełnień protetycznych stałych (mosty) warto jest korzystać z nici typu Superfloss, o sztywnych końcówkach.

Jeśli nie wiesz, która nić wybrać lub jak ją stosować, zapraszamy do naszego Gabinetu, gdzie chętnie wykonamy instruktaż higieny oraz podpowiemy jaką nitkę dentystyczną wybrać.

 

 

Comments are closed.