Panorama Uśmiechu

     09-410 Płock

ul. Batalionu Parasol 2

      

+48 24 365 95 65

Irygator stomatologiczny

Irygator stomatologiczny to urządzenie służące do codziennej higieny jamy ustnej, które pozwala w szybki i skuteczny sposób na oczyszczenie przestrzenie miedzyzębowych z resztek pokarmowych. Stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej oraz pozwala na utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu!

Dlaczego sama szczoteczka do zębów nie wystarczy?

Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich powierzchni zęba. Pozostałości pożywienia bardzo często gnieżdżą się w przestrzeniach międzyzębowych, gdzie dostęp tradycyjnej szczoteczki jest znikomy. Do ich oczyszczania służy nić dentystyczna (codziennie nitkowanie zębów to podstawa!) oraz irygatory dentystyczne. Te ostatnie, dodatkowo masują dziąsła, stymulując ich ukrwienie i regeneracje. Co ważne, irygator NIE zastąpi szczoteczki do zębów- jest on tylko dodatkiem do codziennej higieny, pozwalającym na poprawę higieny jamy ustnej.

Jak wygląda irygator i jak działa?

Irygator do zębów kształtem i wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną. Zamiast głowicy ze szczoteczką posiada on jednak dyszę, przez którą wypompowywany jest pod dużym ciśnieniem strumień wody. Strumień ten, w zależności od modelu irygatora oraz preferencji użytkownika, może być regulowany do odpowiedniego trybu. Woda wraz ze sprężonym powietrzem będzie mocno wypłukiwać resztki pokarmowe, z kolei delikatny strumień wody sprawdzi się u pacjentów z problemami dziąseł oraz potrzebą masażu. W przypadku stanów zapalnych, zamiennie z wodą można używać płynów do płukania jamy ustnej czy zaleconych przez stomatologa płukanek antybakteryjnych.

Irygatory są szczególnie polecane osobom leczonym aparatami ortodontycznymi, u których ze względu na budowę aparatu, pewnie miejsca pozostają niedostępne dla zwykłych szczoteczek. Sprawdzi się on również u osób ze stłoczeniami zębowymi, u użytkowników uzupełnień protetycznych (implanty, mosty, korony) czy u osób z paradontozą i problemami przyzębia.

Jaki irygator wybrać?

Na rynku istnieje szeroka gama irygatorów dentystycznych, spośród których wyróżniamy  dwie główne grupy: irygatory stacjonarne oraz bezprzewodowe. Pierwsze z nich, przeznaczone są do użytku domowego, posiadają zwykle większy pojemnik na wodę oraz charakteryzują się większą mocą pracy. Ich wadą jest większy rozmiar oraz możliwość pracy jedynie po podłączeniu do źródła prądu. Drugą grupą są mniejsze irygatory bezprzewodowe, posiadające wbudowany pojemnik na wodę. Są zwykle zasilane akumulatorami, są bardziej poręczne, szczególnie sprawdzą się w podróży, czy na wyjazdach.

W przypadku pytań i wątpliwości, zarówno odnośnie obsługi irygatora czy też wyboru odpowiedniego modelu -zachęcamy do pytań w naszym gabinecie. Zarówno higienistki, jak i lekarze chętnie podpowiedzą, który model wybrać, gdzie go zakupić oraz jak użytkować.

Comments are closed.