Panorama Uśmiechu

     09-410 Płock

ul. Batalionu Parasol 2

      

+48 24 365 95 65

Lakowanie czy lakierowanie?

Lakowanie i lakierowanie to, mimo podobnej nazwy, dwa różne zabiegi. Bardzo często są one mylone, a pojęcia używane wymiennie. Są to jednak odmienne zabiegi, choć obydwa wykorzystywane w profilaktyce próchnicy.

 

LAKIEROWANIE (fluoryzacja) to aplikacja fluoru w postaci lakieru (Fluor Protector) lub maści (Duraphat) na zęby, aby wzmocnić szkliwo. Fluor jest związkiem dostępnym w wielu źródłach (jak pasty do zębów, płukanki, pokarm, woda), jednak jego miejscowa aplikacja u stomatologa pozwala na dostarczenie związku o dużo wyższym stężeniu (wciąż bezpiecznym dla organizmu). Preparaty stosowane w gabinetach wyróżnia także mechanizm przedłużonego uwalniania -pozostają na powierzchni zęba nawet do 48 godzin, co pozwala na przesycenie powierzchni zębów minerałami, które uodpornią je na próchnicę.

Lakierowanie wykonujemy zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych, u dzieci i u dorosłych, według zaleceń dentysty czy higienistki. U młodszych pacjentów zalecamy wykonywać lakierowanie co 3 -6 miesięcy.

Jak to wygląda praktycznie? Zabieg jest krótki i przyjemny -lekarz smaruje zęby pędzelkiem pokrytym odpowiednim preparatem. Przez 2 godziny po zabiegu nie można jeść ani pić.

LAKOWANIE natomiast to zabieg polegający na zabezpieczeniu bruzd zdrowych zębów stałych, nieobjętych próchnicą. Pokrycie głębokich bruzd lakiem (żywicą światłoutwardzalną) ochroni je przed wniknięciem bakterii i rozwojem próchnicy. Bruzdy w świeżo wyrzniętych zębach są głębokie i silnie rozwinięte, co utrudnia, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwia, dostęp szczoteczki i usuwanie zalegających tam resztek pokarmowych. W nieoczyszczanych bruzdach z czasem rozwinie się próchnica.

Lakowanie należy wykonać jedynie w określonym etapie rozwoju uzębienia, tuż po pojawieniu się zęba, pod warunkiem, że jama ustna jest wolna od próchnicy. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że bruzda nie została jeszcze skolonizowana przez bakterie jamy ustnej i lak będzie spełniał swoje zadanie. Zęby szóste to zwykle pierwsze stałe zęby trzonowe, które zazwyczaj pojawiają się ok. 6. roku życia. Wtedy też zalecamy wizytę kontrolną u lekarza i ocenę potrzeby zabiegu.

Zabieg ten wykonuje się jednorazowo. Warto jednak mieć na uwadze, że wraz z wyrastaniem zębów lak może ulegać odkruszeniu i nie spełniać już swojego zadania. Na wizytach kontrolnych lekarz ocenia stan laku i jego jakość, a w przypadku jego częściowego ubytku, uzupełnia brak.

Comments are closed.